Rozwój explainer video – krótka historia.

Explainer video, czy tez animowane filmiki instruktażowe, to krótkie animacje 2D, wykorzystywane zazwyczaj na stronach lądowania witryn internetowych oraz profilach na mediach społecznościowych w celu zwiększenia ilości klientów online i demonstracji produktu lub usługi nowym odwiedzającym w przystępnej formie wizualnej.

Trend wykorzystywania tego typu materiałów sięga roku 2011 – wtedy zaczęły zyskiwać na popularności w internecie.

Explainer video trend

Wykorzystanie explainer video stało się dziś standardem przy uruchamianiu nowej strony.

Popularność tych filmików jest bezpośrednio skorelowana ze wzrostem popularności platform streamingowych online. Szybki wzrost produkcji materiałów wideo online oraz przeniesienie treści w Internecie z formatu tekstowego do formatu wideo spowodowało narodziny trendu wykorzystywania wideo w celach marketingowych.

Animowane filmy reklamowe i platformy streamingowe online

Animowane filmiki reklamowe stały się popularne w wyjaśnianiu różnych cech i korzyści danego produktu czy usługi.

Nie każdy ma budżet pozwalający na zatrudnienie profesjonalistów i stworzenia wideo na żywo demonstrującego markę i produkty, ale krótkie animacje 2D są niedrogie w porównaniu do tradycyjnego spotu reklamowego z profesjonalnym sprzętem i aktorami.

Nie wszystko da się też pokazać w kamerze, niektóre cyfrowe produkty da się zademonstrować tylko przez screencast i materiały animowane.

Przykłady explainer video.

Poniżej znajduje się kilka przykładów filmików animowanych typu video explainer stworzonych przez naszą firmę.

Jeżeli jesteś zainteresowany zamówieniem profesjonalnego explainer video na Twoją stronę, kliknij na link i zobacz więcej przykładów oraz dowiedz się więcej o korzyściach płynących ze współpracy z nami.

Cechy animacji 2D typu video explainer.

Płaska animacja (flat animation).

Płaska animacja to wyróżniająca cecha każdego explainer video. To styl animacji 2D wykorzystujący proste elementy graficzne 2D, bez wielkiej ilości szczegółów i w ograniczonym zakresie kolorów. Idea jest taka – animacja ma stworzyć interesujący materiał, który wygląda prosto ale stylowo, zgodnie z obecnymi trendami webdesignu i współgra z warstwą wizualną Twojej marki. Tak jak płaski design strony (flat webdesign), płaska animacja jest w tej chwili bardzo popularna w sieci.

Płaska animacja

Narracja.

Praktycznie wszystkie animowane filmiki instruktażowe korzystają z narracji aby nadać materiałowi rytm i zaprezentować treści werbalnie. Styl i nastrój narracji są zazwyczaj pełne entuzjazmu, energii, są pozytywne. Celem jest zainteresowanie oglądającego i utrzymanie uwagi przez cały czas trwania filmiku.

Narracja

Muzyka.

Muzyka jest bardzo ważną częścią materiału, ponieważ zmienia percepcję produktu lub usługi. Niestety, wiele osób decydujących się na stworzenie explainer video dla swojego produktu nie zwraca wiele uwagi na ten krytyczny element. Unikaj korzystania ze standardowej „muzyki do explainer video”, która stała się już cliche – szukaj czegoś unikatowego, co reprezentuje ducha Twojego produktu lub usługi i dodaje charakteru marce.

Muzyka

Struktura scenariusza.

Twój video explainer powinien posiadać strukturę opartą o cel, który próbujesz osiągnąć. Ponieważ duży odsetek firm decydujących się zainwestować w stworzenie animacji chce wygenerować z ich pomocą więcej klientów, istnieją udowodnione i przetestowane struktury scenariusza mające pomóc z osiągnięciem celów marketingowych. Zobacz naszą formułę animowanego filmiku reklamowego w PDF, tam poświęcamy więcej czasu szczegółom struktury filmiku instruktażowego, a także procesowi produkcji.

Scenariusz

Postacie.

Zdecydowana większość explainer video skupia się wokół konkretnej postaci lub ich grupy. Postacie są świetne, ponieważ zapewniają ludziom punkt odniesienia w filmiku i pomagają w prezentacji treści. Zazwyczaj mają humorystyczny charakter, co sprawia, że filmik ogląda się przyjemnie, a oglądający nie traci zainteresowania.

Postacie

Krótkie.

Większość explainer videos nie przekracza długości 90 sekund, co jest naturalne, ponieważ kiedy ludzie trafiają na stronę i widzą krótki filmik, nie mają oporów przed kliknięciem start. Oczywiście, Twoja animacja może być dłuższa, ale generalnie jeżeli chcesz zainteresować odwiedzającego, powinieneś trzymać się poniżej długości 90s aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Krótkie

Po co używać explainery?

Szybki wzrost popularności platform wideo online, takich jak YouTuve czy Vimeo, a także platform społecznościowych posiadających segment wideo, takich jak Facebook, Instagram oraz Snapchat zmienił zachowania ludzi w sieci.

Dawniej, można było napisać tekst marketingowy na stronie, a osoby zainteresowane poświęciłyby chwilę i przeczytały całość, chcąc dowiedzieć się więcej o produkcie lub usłudze.

Obecnie, ludzie przeglądają strony tak szybko, że kiedy lądują na stronie na której natychmiast nie otrzymują informacji o tym, czym jest Twój produkt, klikają „wstecz”. Zajmuje to ledwie kilka sekund.

Chcą otrzymać odpowiedź natychmiast, ponieważ w Internecie doświadczają ciągłego natłoku informacji.

Wyniki wyszukiwania pokazują zestaw filmików na praktycznie każde pytanie, a to nauczyło ludzi po prostu oglądać wideo – jest to prostsze, nikt nie chce poświęcać czasu i wysiłku na przeczytanie czegoś, zwłaszcza długich ścian tekstu.

Dlatego właśnie explainer video są tak skuteczne – wykorzystują najnowsze trendy aby dać Ci przewagę.

Ludzie trafiają na stronę, pierwszą rzeczą jaką zauważają jest krótka animacja, więc natychmiast klikają na nią.

po co używać explainer video

Łapiesz ich uwagę od pierwszych sekund, odpowiadasz bezpośrednio na ich problemy i pragnienia.

Powiedzmy, że szukają aplikacji mobilnej, która pomaga w zarządzaniu finansami. Trafiają na Twoją stronę, widzą filmik animowany, klikają na niego, i natychmiast głos w filmiku pyta się ich: „Masz dość wydawania ponad budżet i szukasz aplikacji, która pomoże Ci odzyskać kontrolę nad własnymi finansami?”.

Natychmiastowo rozumieją, że Twój produkt to odpowiedź na ich problemy, więc oglądają dalej. Następnie prezentujesz wszystkie korzyści swojej aplikacji i wyjaśniasz, w jaki sposób poprawi ona ich życie finansowe. Następnie instruktujesz ich, żeby pobrać darmową wersję aplikacji.

To moment, w którym odwiedzający:

  1. Czują, że są we właściwym miejscu.
  2. Już zainwestowali czas w Twój produkt przez obejrzenie filmiku.
  3. Czują się zaznajomieni z produktem.

Teraz są już gotowi dalej przeglądać stronę, by dowiedzieć się więcej o produkcie i w końcu coś kupić.

lejek sprzedażowy

Twoją pracą jest stworzenie strony która funkcjonuje jako swoisty lejek sprzedażowy, strategicznie rozmieszczając przyciski „kup teraz” oraz wezwania do działania, co wspomoże generowanie nowych klientów.

Jak widzisz, wszystko zaczyna się od explainer video – filmik powinien być pierwszym punktem interakcji między nowym odwiedzającym a Twoją firmą, jeżeli celem jest generacja nowych klientów.

Czy video explainer zadziała dla mojego produktu lub usługi?

Prawda jest taka – explainer videos świetnie działają dla praktycznie wszystkich produktów i usług.

Animacje 2D to po prostu jeden z najskuteczniejszych formatów wciągających odwiedzających i komunikujących się z nimi.

Możesz korzystać z innych sposobów i formatów w tym samym celu, tekst wciąż jest najpopularniejszy.

Sposób w jaki komunikujesz się z potencjalnymi klientami powinien być oparty o konkretną strukturę, opartą o naukowe i sprawdzone zasady skutecznego marketingu:

  1. Zdefiniuj problem.
  2. Zaprezentuj rozwiązanie i jego korzyści.
  3. Wezwij do działania (dokonaj sprzedaży).

Dowiedz się więcej o formule explainer video naszej firmy.

Formula explainer video

Niezależnie czy posiadasz tradycyjny, fizyczny biznes, usługę cyfrową taką jak SaaS czy aplikację mobilną, a może agencję konsultacyjną – wszystkie mogą skorzystać z animowanego 2D explainera, który pomoże w zdobyciu nowych klientów.

Animacje 2D są bardzo skuteczne nie tylko w generacji leadów dla firm, ale także w działaniach edukacyjnych, takich jak krótkie tutoriale czy lekcje. Istnieją nawet kanały YouTube, które zamieszczają tylko i wyłącznie animacje instruktażowe.

Filmiki instruktażowe nazywają się tak, a nie inaczej ponieważ faktycznie pomagają poinstruować i wyjaśnić elementy Twojego produktu lub biznesu. Są bardzo popularne przy pokazywaniu jak działają usługi, prezentowaniu różnych części czy funkcjonalności, a także prowadzeniu osoby i pomaganiu jej w nauce jak działa usługa w najprostszy i najszybszy sposób wizualny.

Nasza firma tworzy 2D explainery dla szerokiego zakresu różnych firm, takich jak apteki, aplikacje mobilne, usługi online powiązane z kryptowalutami, agencje nieruchomości, siłownie, oraz wiele więcej.

Przykłady explainer video

Niektórzy nie są przekonani do tego stylu animacji – myślą, że nie zadziała to dla ich firmy, ponieważ nie jest wystarczająco poważny, albo jest zbyt „kreskówkowy”. Format explainer video jest jednak tak popularny, że stał się w zasadzie standardem do takiego stopnia, że ludzie są podekscytowani perspektywą obejrzenia animacji gdy trafiają na stronę internetową.

Styl tych filmików (płaska animacja) jest ciekawy i dobrze się go ogląda. Pomaga w utworzeniu więzi między firmą a odwiedzającymi dzięki wykorzystaniu humoru i historyjek, co otwiera ich na naukę o Twoim produkcie lub usłudze.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy explainer video zadziała dla Twojej firmy – 9.5/10 razy zadziała na pewno!

Inne korzyści animowanych 2D explainerów.

Autorytet i zaufanie.

Kiedy ludzie widzą, że oferujesz video explainer na stronie, natychmiast jesteś postrzegany jako bardziej zaufana firma.

Istnieją miliardy stron (w tym strony Twojej konkurencji), a stworzenie strony w obecnych czasach jest bardzo proste. Dodatkowo, wiele z nich wygląda bardzo podobnie i słucha się podobnych standardów.

Ale stworzenie wysokiej jakości 2D animacji wymaga już wysiłku.

Chodzi o wzorce i trendy. Ludzie zazwyczaj widzą wysokiej jakości animacje na stronach znanych marek i produktów, więc podświadomie pozwiązują je z wysoką jakością i automatycznie postrzegają Twoją firmę jako autorytet po zobaczeniu profesjonalnej animacji na Twojej stronie.

Autorytet

Dodaje osobowości marce.

Explainer video to świetne narzędzie przekazujące osobowość marki nowym klientom.

Tekst i obrazki mają duże ograniczenia. Jasne, jeżeli stworzysz profesjonalną stronę, która stoi o poziom wyżej niż konkurencja, to wielki krok we właściwą stronę!

Wideo dodaje jednak element wizualny i dźwiękowy, który może całkowicie zmienić postrzeganie twojej firmy.

Osobowość

Tworzy połączenia i więź.

Ponieważ animowane filmiki instruktażowe zazwyczaj odnoszą się do oglądającego jako do przyjaciela, jak przy rozmowie przy kawie, pomagają w budowie więzi między nowymi klientami a Twoją firmą.

Możesz opowiadać i być bezpośredni, ludzie naturalnie otworzą się na Twoją firmę.

Dodaj trochę humoru i osobowości, a nie jesteś już jakimś nieznajomym z internetu.

Połączenie z klientami

Explainer video vs. Inne typy filmików.

Jest wiele sposobów na tworzenie treści wideo dla Twojej strony.

Spójrzmy przykładowo na animacje typu whiteboard, które także są formą animacji instruktażowej, ale mocno różniącej się od stylu płaskiej animacji 2D, którą tu omawiamy.

Możesz także stworzyć animację 3D czy też pełną kreskówkę – możliwości są nieograniczone.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, możesz zatrudnić ekipę filmową, aktorów, całe studio produkcyjne i nagrać filmik na żywo lub spot reklamowy dla Twojej firmy.

Dlaczego więc wybrać explainer video, a nie coś innego?

Popularne i modne.

Jak wspomniałem wyżej, explainer videos są obecnie bardzo popularne, stały się swoistym standardem tworzenia strony i prezentowania usługi czy produktu.

Ludzie je kochają, klikają aby je oglądać, te filmiki naprawdę działają!

Oglądanie wideo online

Niedrogie.

Animacje instruktażowe są niedrogie, gdy porównać je do kosztów wynajęcia ekipy filmowej i aktorów czy zainwestowania w filmik animowany 3D.

Wielu przedsiębiorców wciąż postrzega explainery jako zbędny luksus, ale powinny one być widziane jako wartościowa inwestycja dla firmy.

Twoje explainer video może generować korzyści przez całe lata i być aktualizowane w razie potrzeby.

Nawet jeżeli doprowadzi do wzrostu liczby klientów online o ledwie 10% - wyobraź sobie, jaką różnicę dla firmy zrobi te 10% przez całe lata!

Skumulowany efekt będzie niesamowity względem niewielkiej, pojedynczej inwestycji sprzed lat.

Chodzi o rozwój i optymalizację inwestycji, o długofalowy ROI.

Video explainer i zyski

Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się przydatny i ciekawy! Podziel się nim, korzystając z poniższych przycisków – bardzo pomoże to w rozwoju tego bloga i tworzeniu kolejnych dogłębnych artykułów w przyszłości!